Päev 2

Tadžikkide vahel tundub olema nii palju lähedust. Just füüsilist lähedust. See on mulle minu lühikese aja jooksul siin mitu korda silma jäänud. Näiteks kui hästi lõhnav chaneli pearätiga ilus naisterahvas poeb minust kitsaste pingivahedega marsas mööda ja istused unustab mitmeks minutiks enda käe minu käevarrele lebama. Või kui Panajkenti sõites istusin takso (siin kasutatakse ühest linnast teise liikumiseks jagatud taksosid) tagapingil kõrvuti kahe tüdrukuga, kes tulid just Duschanbe Ülikooli arsti eriala sisseastumiskatsetelt, tundus ühele neist täiesti loomulik toetada enda pead magamise ajal või vahepeal niisama minu õlale.

Duschanbes märkasin samuti tihti, et nii teismelised poisid kui ka vanemad mehed kõnnivad käevangus või istuvad pargipinkidel teineteisel ümbert kinni hoides. Eesti homofoobilises ühiskonnas tundub see täiesti ebareaalne ja pean tunnistama, et ka mulle endal oleks veidi veider, kui näeksin Tallinna parkides ja tänavatel sama palju teineteise otsas rippuvaid mehi. Sõbrannade puhul tundub see ju ka Eestis igati tavapärane. Siin ühiskonnas on suhtumine muidugi veel äärmuslikum, kui Eestis – homoseksuaalsust nende jaoks lihtsalt ei eksisteeri. Aga sellega kaasnev vabadus ka meestel enda lähedasi rohkem puudutada tundub nii eluterve. Olgu eestlane vabameelne või konservatiivne, kuid keskmine Eesti mees tunneb ennast tavaliselt juba teist meest tervituseks kallistades veidi kohmakalt.

Enne Dushanbest täielikult lahkumist pean veel hetkeks tagasi pöörduma kohaliku sõidukultuuri juurde. Nimelt jooksevad pealinna tänavate servas lahtised kanalid. Ma päris täpselt polegi aru saanud, mis vesi see on, see ei haise ja tundub täiesti puhas. Igaljuhul käib kanalite servas väga aktiivne autode pesemine. Viskavad kopsikutega kraavist enda uhkematele ja vähems uhkematele vett muudkui peale. Ja tõepoolest, tolmust autot linna peal küll ei märganud.

Sõitsin täna lõpuks Panjakenti ja ootan siin enda pagasit edasi. Tavaliselt kestab sõit 3 tundi, aga kuna Tajikid on teede üleskaevamisel veel aktiivsemad, kui Tallinna linnavalitsus, siis kulus täna 6 tundi. Vaateid oleksin võinud nautida ka 12 tundi, kui kamassid ja nende tekitatud ummikud poleks mulle kohtati vingumürgitust tekitanud. Ka tunnelite ehitamisel on otsustanud Tajikid isegi pikkade tunnelite puhul kasutada minimaalselt või üldse mitte valgustust.
Maanteel käis selline rebimine, et meie juht sõitis meeletutest aukudest läbi kihutades isegi ühe autokummi katki. Sõidetakse ükskõik, mis reas ja oluline on koguaeg eespool olevast autost mööda saada. Turvavööd pandi peale ainult korraks, kui möödusime politseist ja võeti kohe möödudes taas maha. Seda siis muidugi ainult esipinkidel.

Mägedest alla voolavast veest olid maantee servas kaubitsejad ehitanud enda coca-fanta-sprite ja ka arbuusi lettidest duššid, kust voolas müüdavale kaubale koguaeg jahedat värskendavat vett peale.

Tutvusin täna järjekordselt! Turkish Airlines’i kontorisse enda pagasi kohta uurima minnes ühe kohaliku noormehega, kes oli mind marsas näinud ja küsis kas ma vajan abi. Siiani on kõik tänaval ligi tulnud inimesed olnud normaalsed ja selliseid tüütuid mehi pole ma veel õnneks kohanud, mistõttu tundus mulle igati mõistlik tal lubada aidata mul õige maja leida. Ta ei rääkinud palju, kuid iga mõte, mis ta välja ütles oli puhas kuld. Rääkis, kuidas keelte oskamine avardab maailma, milles elad ja sellest, kuidas perekond on kõge tähtsam. Pruutidega jändamisele eelistab 20-aastane noormees perega koos olemist, sest just pere valib talle ka tulevase kaasa.

Raha
– Jagatud takso Duschanbest Panjakenti – 25 USD

– 3-liitrise pangi täis virsikutelaadseid frukte (neid oli seal nii palju erinevaid sorte) – 1 USD

Gurmee
– Tänase toidueksperimendi nimi on kurutho, mis on piimast või piimatoodetest tehtud u 2 cm paksune kõva pall. Maitseb natuke nagu tugeva maitsega juust. Päris soolane. Pall pannakse suhu ja lutsutatakse kuni ta ära sulab. Mina viskasin lõpu salaja aknast välja. Salaja, sest minu uued kolm taksosõbrannad ostsid neid ainult selle jaoks, et mulle pakkuda. Seda müüdi lahtiselt suurtest kottidest maantee servas (Ene saab nüüd kreepsu). 3 punkti

– Ülejäänud toit läks täna maksma 1 dollar. Sõin hommikul, lõunal ja õhtul arbuusi ja ühe nektariini.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s