Päev 6

Siin on lihtsalt ebareealselt palju tolmu. Nagu täiesti ebareealselt. Ma saan täiesti aru, miks nad igas tänavaservas enda autosid pesevad. Sõitsime täna Panjakentist Khujandi ja ma tundsin, kuidas teedel lendlev tolm oli isegu mu suus. Muuhulgas märkasin, et siin on kõik lambad mustad või tumepruunid.

Ka siia tulles oli meie teel üks tunnel. Samasugune nagu Duschanbe ja Panjakenti vahel asuv kuulus Anzobi tunnel. Viis kilomeetrit suhtelistle halvasti valgustatud halbade teeoludega mäe sees asuvat tunnelit.

Tulime Khujandi, mis oli kunagi siiditee olulisemaid kaubanduslinnu, sest siin on minu ülemuse Jamshedi kodu, ning siin elab ka ZTDA alla kuuluvat käsitööprojekti arendav 35-aastane naine Munir. Käsitööprojekti eesmärgiks on samuti säilitada kohalikku kultuuri ning aidata mägedes elavatel kogukondadel suurendada sissetulekut. Selle projekti puhul täpsemalt naistel. Munir ning teised spetsialistid õptavad mägedes elavatele naistele traditsioonilisi mustreid ja käsitöötehnikaid. Käsitööd müüb hetkel ZTDA enda Panjakenti kontoris ning otsib aktiivselt ka muid väljundeid. Müügihinnast saavad naised endale tervelt 30-40 %. Materjali- ja muud kulud katab ZTDA ülejäänud summast.

Khujandis elan ma Muniri juures ning proovime kolmekesi paika panna järgmise kolme kuu soovid, vajadused ja võimalused. Munir elab Khujandi äärelinnas, kus väljastpoolt tunduvad kõik majad täiesti mitte midagi ütlevad värvita krohvitud hooned. Maja seinas asuvast väravast sisse minnes avaneb aga täiusliku sisehooviga roheline oaas. Siseõue umber paiknevad seitse magamistuba, köök, vannituba ja tualett. Igasse tuppa viib siseõuest eraldi uks, ja talvisteks külmakraadideks on võimalik maja ühe poole tubadest ka õue minemata läbi käia.

Minu uus tuba on täielik paradiis. Pärsia vaipade ja 1987-st aastast pärineva laemaalinguga. Puidust taladele on käsitsi 1907ndal aastal ornamentika teinud Muniri vanavanaisa. Ja siin on normaalne dušš!!!! Selline, mille üle ma Eestis küll vinguksin, aga siin tundub lihtsalt täielik Hiltoni 5 tärni.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s