Päev 8

Jõin täna salaja linnas ühe Heinekeni. Pidin õhuks tervele perele süüa tegema ja nägin poe külmkapis külmasid õllesid. Alkoholi moslemid eriti ei joo. Kindlasti on inimesi, kes joovada, aga mitte need inimesed, kellega mina koos töötan. Rääkisime üks päev kommetest ning alkoholi joomisest ja Munir ütles, et ta on proovinud! konjakit, likööri (see kõlas nagu maailmas oleks üks liköör), vahuveini ja vist midagi veel. Jamshed otsustas viis aastat tagasi, et ta enam ei joo.

Aga täna oli selline päev, et ma olin kuidagi kõigest tüdinenud. 24/7 olen ma samade inimestega koos, kes on küll äärmiselt toredad, aga päris enda ruumi ja privaatsust mul tegelikult ei ole. Elame natuke nagu naiste ja laste kommuunis – lisaks pere kolmele lapsele on siin veel ka naabrite ja sugulaste lapsed. Ja nii ma siis veetsingi pargipingil enda salahetke külma Heinekeniga, mida ma proovisin ka möödujate eest varjata, sest ma ei teadnud, kas see on seaduslik või mitte. Vist üks parim õlu, mida ma olen joonud.

Üleüldiselt mulle väga meeldib, et siin ei ole tänavatel (või üldse) sellist alkoholikultuuri, aga inimesi on õhtuti väljas sumisemas nagu suvisel päeval Tallinna vanalinnas. Nad käivad söömas jäätist ja joomas teed. Jäätisevalikuid on tervetl 1!. Valge masinajäätis, mille ports maksab umbes 0,5 EURi. Ports on muidugi väike ka, aga minule täiesti piisav.

Ja tee joomine on siin kultuuris lihtsalt nii sisse juurdunud. Teed on mind kutsunud jooma nii umbkeelne vanamees väikeses mägikülas kui Tadžiki noormehed kõrvaltoast Panjakenti külalistemajas. Siin on väga palju lahedaid teemaju. Ja teejoomiseks on väikesed erilised rituaalid. Näiteks valab see, kes teed pakub kõigepealt kolm korda tee tassi ja selle sama tee kannu tagasi ning alles peale sellele järgnevat pausi hakatakse koos teed jooma. Teed tuleb alati edasi anda parmea käega ning paremale pole. Teepott sümboliseerib Tajikistan künstis külalislahkust.

Kohvi olen siin ainult lahustuvat näinud.

 

Raha

Kleitidest – Kõik poed näevad välja nagu turupoed. Sellised väikesed paarikümne ruudused. Aga ühes müüakse 10 USD kleite ja teises 100 ja 200 euroseid kleite. Mina neil vahet ei oska teha.

Pirukad turul – 0,5 EUR

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s