Päev 11

Tadžikistani kunst on segu vandadest kohalikest ja Islami traditsioonidest. Igal värvil ja sümbolil on tähendus. Tadžikid usuvad, et üks elu on enne ja teine peale surma. Elu peale surma on palju pikem, mistõttu on oluline praegust elu väärtustada. Hetkel elatava elu värvikombinatsiooni kuuluvad kollane, mis sümboliseerib  eluks vajalikku soojust ja päikest; punane, märgistab verd ja seeläbi elu loomist ning sündi; roheline, mis sümboliseerib nii vaimset kui füüsilist kasvamist; ja sinine, mis tähistab rahu ja tasakaalu nii elus kui maailmas. Koraani järgi on peale surma inimesed kolme värvi: patused inimesed, kes lähevad põrgusse on mustad; taeva eeskodadesse pääsevad inimesed on punased; ja õnnistatud on särav-valged. Kõiki neid värve kohtab kohalikus kunstis.

Valge värv sümboliseerib ka meie hinge puhtust sündimise ajal ning palju kasutusel olev pruun on nagu pinnas meie jalge all, tagasihoidlik ja kannatlik.

Kõige tüüpilisemaks tadžiki kästiööks võib pidada suzani’d – mis tähendab tadžiki keeles nõela. See on käsisti tikitud seinale käiv pilt, mis võib olla väike aga ka mitme ruutmeetri suurune. Neid on siin tõesti igasuguseid ilusaid hinnavahemikus 20 – 400 USD.

Tadžiki kunstis on ka palju lilli ja ringe. Ringid sümboliseerivad tavaliselt päikest ja elujõudu. Tihti on ringi sees viie kroonlehega lill, mis märgistab inimest. Kui ümbritsev ring on dünaamiliste elementidega tähendab see tavaliselt, et elu peab olema liikumises ning minema edasi.

Neil on ka palju lapitehnikas tehtud tekke. Kõige levinum on tumar tehnika, mis koosneb väikestest kolmnurkadest ja kaitseb kõige halva eest. Väga palju kasutatakse neljast ruudust või kolmnurgast koosnevaid elemente. Neli on tadžikkidele tähtis number, mis sümboliseerib aastataegu, ilmakaari, elu erinevaid etappe ja nelja elementi. Ka seitse on nende jaoks tähtis: nende lipul on seitse tähte, taevas ja põrgus on seitse korrust ning nädalas on seitse päeva.

 

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s